4 nejlepší seriály „z kanclu“, které byste neměli minout

Že trávíte v kanceláři 5 dní v týdnu a nepotřebujete sledovat ještě jiné lidi ve stejném prostředí a jejich pracovní problémy? Tyto seriály vás zaručeně pobaví, povznesou nad všední kancelářské starosti, dozvíte se díky nim třeba i to, jak to chodí v jiných oborech (případně v těch stejných před čtyřiceti lety) a načerpáte tak inspiraci.

The IT Crowd (Partička IT, 2006-2010)

Seriál o dvou poněkud šílených ajťácích pracujících v pozapomenutém informačním oddělení firmy Reynholm Industries patří právem mezi nejoblíbenější sitcomy. Během 24 dílů vás Roy s Mossem vtáhnou do svého suterénu plného absurdních a komických situací, říznutých suchým britským humorem.

Jejich pracovní prostředí získává nový rozměr s příchodem personální manažerky Jen, díky – i kvůli – které se rozjíždí celá řada zábavných i hořkých skečů. Vzhledem ke zhruba dvacetiminutovým dílům nabitým hláškami a podmanivými charaktery hlavních „hrdinů“, je tento seriál ideální pro všechny, kteří si chtějí po náročném pracovním dni v kancelářské židli opravdu odpočinout, úplně vypnout a – pro jednou – se firemním katastrofám upřímně zasmát.

Mad Men (Šílenci z Manhattanu, 2007-2015)

Po odlehčené zábavě je možná čas na něco vážnějšího. Seriál Mad Men si za dvé zpracování odnesl mnoho filmových ocenění a ačkoli se jedná o intenzivní jízdu reklamním prostředím, jednotlivé díly mají co nabídnout širokému publiku.

Je radost pohledět na samotné kulisy příběhu. Výstavní třídou Madison Avenue, ve které firma, v níž se veškeré dění odehrává, počínaje a kancelářemi šéfů a stolky jejich sekretářek konče. 60. léta byla pro reklamní agentury obdobím, kdy letěly střemhlav vzhůru, a podle toho také vypadá pracovní tempo agentury Sterling Cooper, jejíž zaměstnanci naplňují a spoluutvářejí obraz konzumní společnosti.

I přes jistou vážnost nabízí seriál únik do v jistém smyslu uvolněné doby, kdy se v kancelářích nejen hojně kouřilo, ale také pilo, a ve které po malých krůčcích docházelo k velkým společenským změnám. Po úvodních dílech, které vám představí reklamní prostředí, pak budete prožívat firemní komplikace i úspěchy s Donem Draperem, Peggy, Rogerem Sterlingem i Petem Campbellem a ani vám nepřijde, že po celém dni v práci jste zase skončili v kanceláři.

Black Books (Černá kniha, 2000-2004)

Pokud za sebou máte krušný den a toužíte po opravdu černém humoru, seriál Black Books je jeho ztělesněním. Neocitnete se v klasické kanceláři, ale v antikvariátu, které je pracovním prostředím jednoho velmi cynického Ira a kde se odehrává většina pološílených dialogů a situací.

Typická gesta a mimika Dylana Morana, přihlouplý Manny a ukecaná Fran vás nenechají na pochybách, že jste se ocitli v nadmíru zvláštní „kanceláři“, ve které se však kromě opilosti majitele antikvariátu řeší s nadsázkou i běžné problémy každého podniku. Při sledování tohoto seriálu rozhodně zapomenete na svět ambicí a vysokých požadavků a budete se smát ještě hodně dlouho do večera.

The Office (Kancl, 2001-2003)

Kancl pravděpodobně budete znát, i když jste ho třeba neviděli. V takovém případě byste to ale měli napravit. Tento kultovní seriál se zapsal do seriálové historie svým netradičním zpracováním, které i přes absurdní a vtipné scény na konci rozsvěcí majáček, který vás donutí zamyslet se hlouběji. Stal se tak populárním, že se dočkal mnoha remaků, včetně toho českého.

Je pravdou, že originální, částečně dokumentární zpracování, nevtáhne diváka do děje okamžitě - zdejší humor a situace vycházejí z reálného fungování firem a posouvají je za hranice únosnosti a absurdity, k čemuž výrazně přispívá samolibý šéf, jehož ztvárňuje geniální Ricky Gervais. V dějovém rámci seriál sleduje každodenní chod kanceláře a mezilidské vztahy i změny, které jsou v tomto případě spojeny například s hrozbou propouštění.

U Kanclu se budete bavit, ztotožňovat i srovnávat. Je to svým způsobem nejdepresivnější seriál z našeho výběru, ale po skončení každého dílu si oddychnete a budete spokojení s tím, jakou máte práci a jak dobromyslného máte šéfa.

Inspirujte se nejrůznějšími příběhy z kanceláře a pořiďte si třeba i kancelářské křeslo, jaké má váš filmový oblíbenec. Přejeme zábavnou podívanou!

Související

Oblíbené