Tajemství křišťálově čistých a vyhřátých bazénů odhaleno

Říkáte si, jak to ten soused dělá, že je voda v jeho venkovním bazénu stále tak průzračná? Pak jste tu dnes správně. V dnešním článku se totiž bazénům podíváme na zoubek a odhalíme všechny vychytávky a kouzla, která se skrývají za dokonale čistým bazénem. Takovým, který vám budou závidět i celebrity na Floridě.

 

Filtrace. Kartušová nebo písková?

Tajemství křišťálově čistých a vyhřátých bazénů odhalenoZa třpytivou vodní hladinou bazénu stojí především kvalitní filtrace. Dříve se používaly zejména kartušové filtrace, dnes už je však plně nahrazují filtrace pískové. Rozdíl mezi nimi spočívá v ceně, v náročnosti údržby a v neposlední řadě také v jejím výkonu.

Kartušové filtrace fungují na principu filtrační vložky, kterou je třeba několikrát týdně umývat a alespoň jednou do měsíce obměnit. Za nižší cenu vás tedy čeká daň v podobě náročnější údržby. Kartušovou filtraci proto zvažte jen v případě, že máte opravdu malý bazén.

Oproti tomu písková filtrace pracuje na přírodním principu. Křemičitá náplň zachytává i okem neviditelné nečistoty a její výměna probíhá minimálně jednou ročně. Jako další plus zmíníme i to, že kvalitním a efektivním filtrováním výrazně snížíte spotřebu bazénové chemie, která mnohdy zapříčiňuje kožní alergie.

Hodláte-li obměnit svou zastaralou bazénovou filtraci za novou, pískovou, pak určitě využijte naše tipy, které vám při výběru pískové filtrace pomohou.

 

Šetrná bazénová chemie – existuje vůbec?

Kromě kvalitní filtrace se také neobejdete bez bazénové chemie. Nabídku naší bazénové chemie tvoří pouze bezchlorové přípravky, které si poradí i s řasami či silně znečištěným bazénem a zároveň nijak nedráždí pokožku. Uvítají ji proto zejména děti a alergici. Při uvedení bazénu do provozu doporučujeme provést tzv. šokovou dezinfekci přípravkem GUAa POOL SHOCK, jímž se zbavíte řas i zelené vody. Tímto krokem bazénu dopřejte rovněž prevenci proti možnému výskytu řas.

Potřebnou jiskru svému bazénu nakonec dodáte tzv. vločkovačem. Ten mimo jiné hravě zatočí i s drobnými nečistotami a případným vodním zákalem.

 

Nechte se zlákat vyhřátým bazénem

První jarní paprsky se občas zdají býti celkem zákeřné. Nabydeme s nimi pocitu, že nastal nejvyšší čas připravit bazén na letní sezónu, jenže pak nastane dlouhé čekání, než se voda v bazénu dostatečně prohřeje. Jak si tedy zkrátit čekání a užít si teplý bazén i na začátku sezony? Úplně jednoduše, stačí si na pomoc přizvat nekonečnou zásobárnu energie – slunce, které se spolu se solárním panelem, solární plachtou, pyramidou nebo kolektorem postará o příjemnou teplotu vody i v méně příznivém počasí.

 

Solární ohřev bazénu

Solární ohřev bazénu patří mezi jeden z nejekologičtějších a nejvýhodnějších nástrojů pro ohřev bazénové vody. Funguje pouze na principu využití solární energie, a tak se nemusíte bát hlučnosti, vysokých nákladů či složité montáže.

 

Tajemství křišťálově čistých a vyhřátých bazénů odhalenoJak solární ohřev bazénu funguje?

Panel nebo kolektor černé barvy pohlcuje sluneční záření, které vodu proudící panelem ohřívá a následně ji žene zpět do bazénu. Aby celý proces správně fungoval, potřebujete pouze kvalitní filtraci, na níž solární ohřev připojíte. Rychlost ohřevu samozřejmě závisí i na výkonu vaší bazénové filtrace, čím lepší filtrace, tím rychlejší ohřev vody.

Máte-li bazén větších rozměrů, vyplatí se vám pořídit si více solárních ohřevů. Počítejte ovšem s tím, že každý další připojený ohřev výkon filtrace snižuje.

 

Solární plachta

Dalším, avšak o něco méně účinným ohřevem bazénové vody, je solární plachta. Pokud jste si pořídili solární ohřev bazénu, solární plachta vám poslouží jako velmi efektivní doplněk, který zamezí ochlazování již ohřáté vody. Kromě toho ochrání váš bazén před nečistotami, takže z velké části nahradí i klasickou krycí plachtu. Určitě oceníte i fakt, že solární plachta zabraňuje odpařování vody, tudíž sníží vaši spotřebu vody spojenou s provozem bazénu.

V naší nabídce naleznete solární plachty různých tvarů i velikostí, které váš bazén hezky vyhřejí i ochrání, dokonce i v noci.

 

Na jaké bázi vodu ohřívá solární plachta?

Solární plachtu tvoří bublinky, které přitahují sluneční paprsky, čímž vodu v bazénu průběžně ohřívají a teplotně ji udržují.

Naše tipy:

·       Po pořízení solární plachty docílíte jejího snadnějšího vytvarování tím, že ji první 2 dny necháte položenou na vodní hladině. A abyste dosáhli maximálního ohřevu vody, mějte plachtu v bazénu klidně neustále, vyjma času koupání.

·       Užíváte-li si zrovna vodní radovánky nebo čistíte-li bazén, nenechávejte plachtu na přímém slunci, ale skladujte ji na suchém a chladném místě, i mimo sezonu. Jinak totiž hrozí popraskání bublinek.

 

Solární sprcha a proč ji potřebujete

Kouzlo solární sprchy objevili, jak ti méně šťastní bez bazénu, kteří touží po lehkém osvěžení v parních dnech, tak i majitelé bazénů. Můžete mít totiž tu nejlepší filtraci, ale když do bazénu pokaždé hupsnete s nánosy trávy a hlíny na nohou, koupání bude evokovat spíše místní rybník než Karibik.

Osprchování před vstupem do bazénu tedy určitě nepodceňujte. Solární sprcha má oproti klasické tu výhodu, že sprchování pod ní je díky ohřáté vodě příjemné. Stejně tak jako solární plachta využívá k ohřevu vody sluneční paprsky, takže její provoz vůbec nic nestojí.

Oblíbené